| Pontiac Firebird Trans Am |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 6.548 cm³ (104,6 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 10,75 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 583 Nm at 3.400 rpm |
| Maximum Power | 250 kW (340 HP) at 5.000 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.746 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | F70-14 (7") |
| Wheels rear | F70-14 (7") |
| Length | 4.854 mm |
| Width | 1.877 mm |
| Height | 1.260 mm |
| Kerb weight | 1.600 kg |
| Tank capacity | 70 Liter |
| Year of manufacture | 1969 |