| Pontiac Phoenix Coupé |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.733 cm³ (101,6 mm * 88,4 mm) |
| Compression ratio | 8,2 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 352 Nm at 2.400 rpm |
| Maximum Power | 123 kW (167 HP) at 3.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.822 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | E78 x 14 (5") |
| Wheels rear | E78 x 14 (5") |
| Length | 5.166 mm |
| Width | 1.839 mm |
| Height | 1.328 mm |
| Kerb weight | 1.520 kg |
| Tank capacity | 79 Liter |
| Year of manufacture | 1979 |