| Pontiac Firebird |
| Engine |
|
| Displacement (bore*stroke) |
|
| Compression ratio |
|
| Engine control | ohc, ohv (V8) |
| Valves | 2 per cylinder |
| Mixture preparation | Two bore carburetor |
| Torque |
|
| Power |
|
| Drivetrain design | Front engine, rear drive |
| Transmission | Manual three/four speed, automatic two/three speed (option) |
| Brakes f/r | Discs, drums |
| Wheelbase | 2.746 mm |
| Wheels | 70 x 14
|
| Length | 4.796 mm |
| Width | 1.849 mm |
| Height | 1.270 mm |
| Tank capacity | 70 liter |
| Payload volume | 280 liter |
| Manufactured | Since 1970 |