| Pontiac Vibe |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 1.794 cm³ (79 mm * 91,5 mm) |
| Compression ratio | 10 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 170 Nm at 4.200 rpm |
| Maximum Power | 97 kW (132 HP) at 6.000 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.600 mm |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Length | 4.365 mm |
| Width | 1.775 mm |
| Height | 1.600 mm |
| Year of manufacture | 2001 |