| Pontiac Montana Extended Length |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.350 cm³ (92 mm * 84 mm) |
| Compression ratio | 9,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 285 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 138 kW (188 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 1.215 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Wheels front | P215/70 R 15 |
| Wheels rear | P215/70 R 15 |
| Length | 1.215 mm |
| Width | 1.829 mm |
| Height | 1.732 mm |
| Kerb weight | 1.788 kg |
| Tank capacity | 94 Liter |
| Year of manufacture | 2001 |