| Pontiac Pathfinder |
| Engine | Inline six cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 4.276 cm³ (92,3 mm * 100 mm) |
| Compression ratio | 8,3 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 312 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 110 kW (150 HP) at 3.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.921 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Length | 5.004 mm |
| Width | 1.880 mm |
| Height | 1.524 mm |
| Kerb weight | 1.461 kg |
| Year of manufacture | 1957 |