| Pontiac Solstice Automatic |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.384 cm³ (88 mm * 98 mm) |
| Compression ratio | 10,4 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 225 Nm at 4.800 rpm |
| Maximum Power | 132 kW (180 HP) at 6.600 rpm |
| Transmission | Automatik, Fünfgang |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.415 mm |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P245/45 R 18 (8") |
| Wheels rear | P245/45 R 18 (8") |
| Length | 3.992 mm |
| Width | 1.810 mm |
| Height | 1.273 mm |
| Tank capacity | 52 Liter |
| Year of manufacture | 2005 |