| Pontiac Firebird |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.012 cm³ (98,3 mm * 82,6 mm) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximum Power | 168 kW (228 HP) at 4.400 rpm |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.565 mm |
| Length | 4.834 mm |
| Width | 1.839 mm |
| Height | 1.265 mm |
| Year of manufacture | 1990 |