| Pontiac Ventura Coupé |
| Engine | Inline six cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 4.097 cm³ (98,3 mm * 89,7 mm) |
| Compression ratio | 8,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 251 Nm at 1.600 rpm |
| Maximum Power | 82 kW (112 HP) at 3.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.814 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Length | 4.940 mm |
| Width | 1.839 mm |
| Height | 1.334 mm |
| Kerb weight | 1.361 kg |
| Tank capacity | 61 Liter |
| Maximum speed | 153 km/h |
| Year of manufacture | 1972 |