| Pontiac Tempest |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.180 cm³ (103 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 8,6 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 265 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 86 kW (117 HP) at 4.000 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.946 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Length | 4.731 mm |
| Width | 1.810 mm |
| Height | 1.378 mm |
| Kerb weight | 1.347 kg |
| Tank capacity | 76 Liter |
| Year of manufacture | 1964 |