| Pontiac Firebird Formula |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.736 cm³ (98,3 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 8 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 373 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 130 kW (177 HP) at 4.400 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.743 mm |
| Turning circle | 12.100 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Length | 4.867 mm |
| Width | 1.864 mm |
| Height | 1.280 mm |
| Kerb weight | 1.616 kg |
| Tank capacity | 64 Liter |
| Maximum speed | 182 km/h |
| Year of manufacture | 1972 |