| Pontiac Firebird Formula |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 4.390 cm³ (88,9 mm * 88,4 mm) |
| Compression ratio | 8,3 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 278 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 90 kW (122 HP) at 3.600 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.748 mm |
| Turning circle | 12.600 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P205/75 R 15 |
| Wheels rear | P205/75 R 15 |
| Length | 5.032 mm |
| Width | 1.854 mm |
| Height | 1.252 mm |
| Kerb weight | 1.541 kg |
| Tank capacity | 79 Liter |
| Maximum speed | 158 km/h |
| Year of manufacture | 1981 |