| Pontiac Firebird Trans Am |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 7.462 cm³ (105,4 mm * 106,9 mm) |
| Compression ratio | 7,6 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Maximums Torque | 448 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 149 kW (203 HP) at 3.500 rpm |
| Transmission | Manual four-speed |
| Drive train | Front engine, Rear drive |
| Wheelbase | 2.746 mm |
| Front suspension | Double wishbone, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | GR70-15 (7") |
| Wheels rear | GR70-15 (7") |
| Length | 4.999 mm |
| Width | 1.854 mm |
| Height | 1.260 mm |
| Kerb weight | 1.701 kg |
| Tank capacity | 76 Liter |
| Year of manufacture | 1976 |