| Pontiac Tempest |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.181 cm³ (103,1 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 8,6 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 258 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 82 kW (112 HP) at 3.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.845 mm |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Length | 4.808 mm |
| Width | 1.834 mm |
| Height | 1.359 mm |
| Kerb weight | 1.324 kg |
| Maximum speed | 137 km/h |
| Year of manufacture | 1960 |