| Pontiac GTO 455 |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 7.462 cm³ (105,4 mm * 106,9 mm) |
| Compression ratio | 10,25 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 678 Nm at 2.700 rpm |
| Maximum Power | 268 kW (365 HP) at 4.300 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.845 mm |
| Brakes front | Drums |
| Brakes rear | Drums |
| Wheels front | G78 x 14 |
| Wheels rear | G78 x 14 |
| Length | 5.154 mm |
| Width | 1.948 mm |
| Height | 1.329 mm |
| Kerb weight | 1.715 kg |
| Tank capacity | 67 Liter |
| Year of manufacture | 1970 |