| Pontiac G6 Sedan |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.384 cm³ (88 mm * 98 mm) |
| Compression ratio | 10,4 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 212 Nm at 5.000 rpm |
| Maximum Power | 122 kW (166 HP) at 6.400 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.852 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P215/55 R 17 |
| Wheels rear | P215/55 R 17 |
| Length | 4.801 mm |
| Width | 1.793 mm |
| Height | 1.448 mm |
| Kerb weight | 1.499 kg |
| Tank capacity | 62 Liter |
| Year of manufacture | 2008 |