| Pontiac Firebird Trans Am |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 7.467 cm³ (104,9 mm * 108 mm) |
| Compression ratio | 10,25 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximum Power | 250 kW (340 HP) at 4.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.743 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Length | 4.867 mm |
| Width | 1.870 mm |
| Height | 1.276 mm |
| Kerb weight | 1.450 kg |
| Maximum speed | 201 km/h |
| Year of manufacture | 1970 |