| Pontiac Vibe GT Automatic |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.362 cm³ (88,5 mm * 96 mm) |
| Compression ratio | 9,8 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 224 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 118 kW (160 HP) at 6.000 rpm |
| Transmission | Automatik, Fünfgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.600 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P215/45 R 18 |
| Wheels rear | P215/45 R 18 |
| Length | 4.371 mm |
| Width | 1.765 mm |
| Height | 1.559 mm |
| Kerb weight | 1.433 kg |
| Tank capacity | 50 Liter |
| Year of manufacture | 2008 |