| Pontiac Grand Prix |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 7.015 cm³ (104,9 mm * 101,6 mm) |
| Compression ratio | 10,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 640 Nm at 3.200 rpm |
| Maximum Power | 276 kW (375 HP) at 4.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.997 mm |
| Turning circle | 14.100 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, coil springs |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Length | 5.340 mm |
| Width | 1.900 mm |
| Height | 1.327 mm |
| Kerb weight | 1.564 kg |
| Tank capacity | 90 Liter |
| Year of manufacture | 1969 |