| Pontiac G8 GT |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.967 cm³ (101,6 mm * 92 mm) |
| Compression ratio | 10,4 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 520 Nm at 4.400 rpm |
| Maximum Power | 269 kW (366 HP) at 5.300 rpm |
| Transmission | Manual six-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.915 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P245/45 R 18 (8.0") |
| Wheels rear | P245/45 R 18 (8.0") |
| Length | 4.982 mm |
| Width | 1.899 mm |
| Height | 1.465 mm |
| Tank capacity | 72 Liter |
| Year of manufacture | 2007 |