| Pontiac Pursuit G5 Coupé |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.198 cm³ (86 mm * 94,6 mm) |
| Compression ratio | 10 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 210 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 108 kW (147 HP) at 5.600 rpm |
| Transmission | Manual five-speed |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.623 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P195/60 R 15 |
| Wheels rear | P195/60 R 15 |
| Length | 4.580 mm |
| Width | 1.725 mm |
| Height | 1.450 mm |
| Tank capacity | 50 Liter |
| CO2-emissionen | 192 g/km |
| Year of manufacture | 2005 |