| Pontiac Bonneville SE |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.791 cm³ (96,5 mm * 86,4 mm) |
| Compression ratio | 9,4 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 312 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 153 kW (208 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.850 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | Firestone Affinity P225/60 R 16 |
| Wheels rear | Firestone Affinity P215/60 R 16 |
| Length | 5.146 mm |
| Width | 1.885 mm |
| Height | 1.438 mm |
| Kerb weight | 1.628 kg |
| Tank capacity | 70 Liter |
| Year of manufacture | 2001 |