| Pontiac Solstice Coupé |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.384 cm³ (88 mm * 98 mm) |
| Compression ratio | 10,4 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 226 Nm at 4.500 rpm |
| Maximum Power | 129 kW (175 HP) at 5.800 rpm |
| Transmission | Manual five-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.415 mm |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | Goodyear Eagle RSA P245/45 R 18 96V (8") |
| Wheels rear | Goodyear Eagle RSA P245/45 R 18 96V (8") |
| Length | 3.992 mm |
| Width | 1.810 mm |
| Height | 1.292 mm |
| Kerb weight | 1.329 kg |
| Tank capacity | 51 Liter |
| Year of manufacture | 2008 |