|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
2001 Pontiac Firebird Formula
| Pontiac Firebird Formula |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.665 cm³ (99 mm * 92 mm) |
| Compression ratio | 10,1 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 461 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 231 kW (314 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Manual six-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.568 mm |
| Turning circle | 12.400 mm |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Length | 4.910 mm |
| Width | 1.890 mm |
| Height | 1.300 mm |
| Kerb weight | 1.515 kg |
| Year of manufacture | 2001 |

Should you spot any errors on this page, please click here ...
cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|