| Pontiac Firebird Trans Am W96 Ram Air |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.665 cm³ (99 mm * 92 mm) |
| Compression ratio | 10,1 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 475 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 242 kW (330 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Manual six-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.568 mm |
| Turning circle | 12.400 mm |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Length | 4.920 mm |
| Width | 1.890 mm |
| Height | 1.300 mm |
| Kerb weight | 1.541 kg |
| Year of manufacture | 2001 |