| Pontiac Bonneville LE |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.791 cm³ (96,5 mm * 86,4 mm) |
| Compression ratio | 8,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 271 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 112 kW (152 HP) at 4.400 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.814 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | McPherson |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Length | 5.046 mm |
| Width | 1.831 mm |
| Height | 1.410 mm |
| Kerb weight | 1.504 kg |
| Tank capacity | 68 Liter |
| Maximum speed | 177 km/h |
| Year of manufacture | 1987 |