| Pontiac Grande Parisienne |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.319 cm³ (101,3 mm * 82,5 mm) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 441 Nm at 3.200 rpm |
| Maximum Power | 179 kW (243 HP) at 4.800 rpm |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.023 mm |
| Length | 5.500 mm |
| Width | 1.562 mm |
| Height | 1.430 mm |
| Year of manufacture | 1968 |