| Pontiac G8 |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.564 cm³ (94 mm * 85,6 mm) |
| Compression ratio | 10,2 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 340 Nm at 3.200 rpm |
| Maximum Power | 195 kW (265 HP) at 6.300 rpm |
| Transmission | Automatik, Fünfgang |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.915 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P245/45 R 18 (8.0") |
| Wheels rear | P245/45 R 18 (8.0") |
| Length | 4.982 mm |
| Width | 1.899 mm |
| Height | 1.465 mm |
| Kerb weight | 1.762 kg |
| Tank capacity | 72 Liter |
| Year of manufacture | 2007 |