| Pontiac G6 GT Coupé |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.510 cm³ (99 mm * 76 mm) |
| Compression ratio | 9,8 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 298 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 163 kW (222 HP) at 5.800 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.852 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P225/50 R 17 |
| Wheels rear | P225/50 R 17 |
| Length | 4.803 mm |
| Width | 1.788 mm |
| Height | 1.433 mm |
| Kerb weight | 1.549 kg |
| Tank capacity | 62 Liter |
| Year of manufacture | 2008 |