| Pontiac Bonneville GXP |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 4.565 cm³ (93 mm * 84 mm) |
| Compression ratio | 10 : 1 (petrol) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 300 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 205 kW (279 HP) at 5.600 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.850 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P235/50 R 18 |
| Wheels rear | P235/50 R 18 |
| Length | 5.146 mm |
| Width | 1.885 mm |
| Height | 1.438 mm |
| Kerb weight | 1.719 kg |
| Tank capacity | 70 Liter |
| Year of manufacture | 2003 |