| Pontiac Firebird Trans Am |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 7.456 cm³ (105,4 mm * 106,9 mm) |
| Compression ratio | 8,4 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 563 Nm at 3.200 rpm |
| Maximum Power | 224 kW (304 HP) at 4.000 rpm |
| Transmission | Manual four-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.743 mm |
| Turning circle | 12.100 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Drums |
| Wheels front | F60x15 (7") |
| Wheels rear | F60x15 (7") |
| Length | 4.867 mm |
| Width | 1.864 mm |
| Height | 1.280 mm |
| Kerb weight | 1.676 kg |
| Tank capacity | 64 Liter |
| Maximum speed | 193 km/h |
| Year of manufacture | 1972 |