| Pontiac Fiero GT |
| Engine | 60°-V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.827 cm³ (88,9 mm * 75,9 mm) |
| Compression ratio | 8,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 230 Nm at 3.600 rpm |
| Maximum Power | 104 kW (142 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Manual four-speed |
| Drive train | Midsized engine, transversal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.372 mm |
| Turning circle | 12.100 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | McPherson, coil springs |
| Brakes front | Discs |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P215/60 R 14 |
| Wheels rear | P215/60 R 14 |
| Length | 4.211 mm |
| Width | 1.750 mm |
| Height | 1.191 mm |
| Kerb weight | 1.212 kg |
| Tank capacity | 38 Liter |
| Maximum speed | 180 km/h |
| Year of manufacture | 1985 |