|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
2001 Pontiac Aztek FWD
| Pontiac Aztek FWD |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.350 cm³ (92 mm * 84 mm) |
| Compression ratio | 9,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 285 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 138 kW (188 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Automatik, Four-speed |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.751 mm |
| Turning circle | 11.100 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo, ABS |
| Length | 4.625 mm |
| Width | 1.872 mm |
| Height | 1.694 mm |
| Kerb weight | 1.714 kg |
| Tank capacity | 68 Liter |
| Year of manufacture | 2001 |

Should you spot any errors on this page, please click here ...
cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|