| Pontiac Tempest Le Mans Sprint |
| Engine | Inline six cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.770 cm³ (98,6 mm * 82,3 mm) |
| Compression ratio | 10,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohc |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 309 Nm at 3.800 rpm |
| Maximum Power | 154 kW (210 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Manual four-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.921 mm |
| Front suspension | Double wishbone, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | Firestone SS 7.75 x 14 |
| Wheels rear | Firestone SS 7.75 x 14 |
| Length | 5.243 mm |
| Width | 1.890 mm |
| Height | 1.372 mm |
| Kerb weight | 1.551 kg |
| Tank capacity | 81 Liter |
| Maximum speed | 182 km/h |
| Year of manufacture | 1966 |