| Pontiac Grand Prix GTP Competition Group |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.791 cm³ (96,5 mm * 86,4 mm) |
| Compression ratio | 8,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Loading | Turbo |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 380 Nm at 3.600 rpm |
| Maximum Power | 194 kW (264 HP) at 5.200 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.807 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | McPherson, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | BFGoodrich Comp T/A P225/55 VR 17 (6.5") |
| Wheels rear | BFGoodrich Comp T/A P225/55 VR 17 (6.5") |
| Length | 5.034 mm |
| Width | 1.819 mm |
| Height | 1.420 mm |
| Kerb weight | 1.664 kg |
| Tank capacity | 64 Liter |
| Maximum speed | 222 km/h |
| Year of manufacture | 2004 |