| Pontiac Firebird |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.471 cm³ (101,6 mm * 76,2 mm) |
| Compression ratio | 8,2 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 181 Nm at 2.400 rpm |
| Maximum Power | 67 kW (91 HP) at 4.000 rpm |
| Transmission | Manual four-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.565 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P195/70 R 14 |
| Wheels rear | P195/70 R 14 |
| Length | 4.770 mm |
| Width | 1.840 mm |
| Height | 1.260 mm |
| Kerb weight | 1.299 kg |
| Tank capacity | 60 Liter |
| Maximum speed | 160 km/h |
| Year of manufacture | 1982 |