| Pontiac Firebird Trans Am |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 4.942 cm³ (101,6 mm * 76,2 mm) |
| Compression ratio | 7,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Loading | Turbo |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 459 Nm at 2.000 rpm |
| Maximum Power | 149 kW (203 HP) at 4.000 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.748 mm |
| Turning circle | 12.600 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | P225/70 R 15 |
| Wheels rear | P225/70 R 15 |
| Length | 5.032 mm |
| Width | 1.854 mm |
| Height | 1.252 mm |
| Kerb weight | 1.616 kg |
| Tank capacity | 79 Liter |
| Maximum speed | 190 km/h |
| Year of manufacture | 1981 |