| Pontiac GTO |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 6.362 cm³ (103,1 mm * 95,2 mm) |
| Compression ratio | 10,75 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 575 Nm at 3.600 rpm |
| Maximum Power | 272 kW (370 HP) at 5.200 rpm |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.921 mm |
| Length | 5.243 mm |
| Width | 1.890 mm |
| Height | 1.372 mm |
| Kerb weight | 1.613 kg |
| Maximum speed | 193 km/h |
| Year of manufacture | 1966 |