| Pontiac Firebird |
| Engine | 60°-V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.128 cm³ (88,9 mm * 84 mm) |
| Compression ratio | 8,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 244 Nm at 3.600 rpm |
| Maximum Power | 104 kW (142 HP) at 4.400 rpm |
| Transmission | Manual five-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.565 mm |
| Turning circle | 12.600 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Drums |
| Bremse | Servo |
| Wheels front | 215/65 R 15 |
| Wheels rear | 215/65 R 15 |
| Length | 4.780 mm |
| Width | 1.840 mm |
| Height | 1.270 mm |
| Kerb weight | 1.410 kg |
| Tank capacity | 59 Liter |
| Maximum speed | 175 km/h |
| Year of manufacture | 1991 |