| Pontiac Grande Parisienne |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.319 cm³ (101,3 mm * 82,5 mm) |
| Compression ratio | 8,75 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 447 Nm at 2.800 rpm |
| Maximum Power | 172 kW (233 HP) at 4.400 rpm |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.023 mm |
| Length | 5.476 mm |
| Width | 2.030 mm |
| Height | 1.384 mm |
| Kerb weight | 1.760 kg |
| Year of manufacture | 1967 |