| Pontiac Grand Prix |
| Engine | Inline four cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 2.260 cm³ (92 mm * 85 mm) |
| Engine control | dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 217 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 119 kW (162 HP) at 5.200 rpm |
| Drive train | Front engine, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.731 mm |
| Length | 4.950 mm |
| Width | 1.800 mm |
| Height | 1.380 mm |
| Year of manufacture | 1990 |