|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
2002 Pontiac Grand Am GT
| Pontiac Grand Am GT |
| Engine | V-sixzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 3.350 cm³ (92 mm * 84 mm) |
| Compression ratio | 9,5 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 278 Nm at 4.000 rpm |
| Maximum Power | 130 kW (177 HP) at 4.800 rpm |
| Transmission | Automatik, Fourgang |
| Drive train | Front engine, transversal, Front wheel drive |
| Wheelbase | 2.723 mm |
| Front suspension | McPherson |
| Rear suspension | McPherson |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P225/50 R 15 |
| Wheels rear | P225/50 R 15 |
| Length | 4.732 mm |
| Width | 1.788 mm |
| Height | 1.400 mm |
| Kerb weight | 1.414 kg |
| Tank capacity | 54 Liter |
| Year of manufacture | 2002 |

Should you spot any errors on this page, please click here ...
cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|