| Pontiac Star Chief |
| Engine | V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 5.190 cm³ (100 mm * 82,6 mm) |
| Compression ratio | 8,9 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 423 Nm at 3.000 rpm |
| Maximum Power | 169 kW (230 HP) at 4.800 rpm |
| Transmission | Manual three-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 3.150 mm |
| Front suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Rear suspension | Rigid axle, leaf springs, anti-roll bar |
| Length | 5.385 mm |
| Width | 1.905 mm |
| Height | 1.575 mm |
| Kerb weight | 1.622 kg |
| Year of manufacture | 1957 |