| Pontiac G8 GXP |
| Engine | 90°-V-Achtzylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 6.162 cm³ (103,2 mm * 92 mm) |
| Compression ratio | 10,7 : 1 (petrol) |
| Engine control | ohv |
| Valves | 2 per cylinder |
| Cooling | Liqiud, Pump circulation |
| Maximums Torque | 545 Nm at 4.400 rpm |
| Maximum Power | 300 kW (408 HP) at 6.000 rpm |
| Transmission | Manual six-speed |
| Drive train | Front engine, longitudinal, Rear drive |
| Wheelbase | 2.915 mm |
| Front suspension | McPherson, coil springs |
| Rear suspension | Einzelradaufhängung, coil springs |
| Brakes front | Discs, ventilated |
| Brakes rear | Discs, ventilated |
| Bremse | Servo, ABS |
| Wheels front | P245/40 R 19 (8") |
| Wheels rear | P245/40 R 19 (8") |
| Length | 4.982 mm |
| Width | 1.899 mm |
| Height | 1.465 mm |
| Kerb weight | 1.825 kg |
| Tank capacity | 72 Liter |
| Year of manufacture | 2008 |