|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z

2008
| Kawasaki Versys |
| Engine | In-line two-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 649 cm³ (83 mm * 60 mm) |
| Compression | 10 : 1 |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 10 Nm at 6.800 rpm |
| Power | 47 kW (64 HP) at 8.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.415 mm |
| Front tyre | 120 |
| Rear tyre | 160 |
| Length | 2.125 mm |
| Width | 840 mm |
| Height | 1.315 mm |
| Tank capacity | 19 liter |
| Kerb weight (dry) | 181 kg |
| Year of manufacture | 2008 |

cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|