|
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Kawasaki ZX 10


| Kawasaki ZX 10 |
| Engine | Four-cylinder in-line |
| Producers country | Japan |
| Displacement | 997 cm³ |
| Bore * stroke | 74 * 58 mm |
| Engine control | DOHC |
| Valves | 4 per cylinder |
| Mixture preparation | 4 Venturi carburetors |
| Output power | 99 kW (135 HP) |
| Max. rotation speed | 10000 rpm |
| Transmission | Six-speed |
| Brakes f/r | Discs |
| Maximum speed | 260 km/h |
| Year of manufacture | 1990 |
cartecc.com
Top of page
Index
2001-2014 Copyright programs, texts, animations, pictures: H. Huppertz - Email Translator: Don Leslie - Email: lesdon@t-online.de | |

|