| Kawasaki Balius II |
| Engine | In-line four-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 249 cm³ (49 mm * 33,1 mm) |
| Compression | 12 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 12 Nm at 13.000 rpm |
| Power | 29 kW (39 HP) at 14.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.400 mm |
| Front brake | Disc, 4 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 110 |
| Rear tyre | 140 |
| Length | 2.070 mm |
| Width | 735 mm |
| Height | 1.055 mm |
| Tank capacity | 15 liter |
| Kerb weight (dry) | 151 kg |
| Year of manufacture | 1996 |