| Kawasaki KLX 650 R |
| Engine | Single cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 651 cm³ (100 mm * 83 mm) |
| Valves | 4 per cylinder |
| Torque | 1 Nm at 5.500 rpm |
| Power | 35 kW (48 HP) at 6.500 rpm |
| Transmission | Five-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.490 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 80 |
| Rear tyre | 110 |
| Tank capacity | 11 liter |
| Kerb weight (dry) | 127 kg |
| Year of manufacture | 1997 |