| Kawasaki KLE 40 |
| Engine | In-line two-cylinder |
| Displacement (bore*stroke) | 398 cm³ (70 mm * 51,8 mm) |
| Compression | 10 : 1 |
| Engine control | Dohc |
| Valves | 4 per cylinder |
| Starting | Electric motor |
| Mixture preparation | Carburetor |
| Cooling | Liquid |
| Torque | 10 Nm at 8.000 rpm |
| Power | 31 kW (42 HP) at 9.000 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.505 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 90 |
| Rear tyre | 130 |
| Length | 2.210 mm |
| Width | 870 mm |
| Height | 1.280 mm |
| Tank capacity | 15 liter |
| Kerb weight (dry) | 178 kg |
| Year of manufacture | 2001 |