| Kawasaki KLE 500 |
| Displacement (bore*stroke) | 498 cm³ (74 mm * 58 mm) |
| Valves | 4 per cylinder |
| Power | 37 kW (50 HP) at 8.500 rpm |
| Transmission | Six-speed, manual |
| Secundary drive | Chain |
| Wheelbase | 1.510 mm |
| Front brake | Disc, 2 pistons, fixed caliper |
| Rear brake | Disc, 1 piston, sliding caliper |
| Front tyre | 90 |
| Rear tyre | 130 |
| Tank capacity | 15 liter |
| Kerb weight (dry) | 178 kg |
| Year of manufacture | 1991 |